Liitusime Kesk-Euroopa varauusaja trükikultuuri ja avalikkuse suhteid uuriva COST projektiga

Alates 2025. aasta aprillist on Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus partner Euroopa Liidu teadusprojektis „Trükikultuur ja avalikkus Kesk-Euroopas 1500–1800“ (COST projekt CA23137, 2024–2028, lühidalt PCPSce). Innsbrucki ja Bonni ülikooli juhtimisel uuritakse projektis varauusaegse trükikultuuri ja demokraatliku avaliku sfääri kujunemise vastastikmõjusid Kesk-Euroopa mitterahvusliku mineviku näitel.
COST projekti täitjad Eestis on Kirjanduskeskuse teadusprojekti „Kokkupuuted, üleminek, muutus: nobilitas haereditaria ac litteraria varauusaegse kirjanduse väljakujunemisel Poola ja Rootsi Liivimaal“ vanemteadur Kaarel Vanamölder, kes osaleb töörühma 3 (avalik-õiguslik sfäär: trükikunsti ettevõtlusraamistik, valitsuse regulatsioonid, teadmiste ringlus) ja 4 (trükikunsti materiaalsus: trükižanrite intermediaalsus, sotsiaal-majanduslikud aspektid, masinõppe rakendamine) töös, ning juhtivteadur Kristi Viiding, kes osaleb töörühma 5 (tekstid-ideed: sisu ja olulisuse seos, žanrite teke/langus, korpuslingvistiliste meetodite rakendamine) töös.
COST projekti tõukeks on viimasel kümnendil meedias toimunud murrang, mis on põhjalikult muutnud ka avaliku sõna ja poliitilise võimu suhteid. See protsess, mille käigus on hakatud virtuaalset publikut aina enam nägema avaliku sfääri täieõigusliku osalisena, sai alguse varauusajal. Mõistmaks praegusaegse ühiskonna avalikus sfääris toimuvaid muutusi, tuleb seetõttu avalikku sfääri vaadelda selle ajaloolises dimensioonis, sh varauusaegse meediarevolutsiooni tulemina.
Projekt analüüsib trükimeedia ja avaliku sfääri vastastikmõju Kesk-Euroopas aastail 1500–1800 kolmest aspektist: (a) avalik sfäär ja õigus; (b) tekstide materiaalsus; (c) tekstid ja ideed. Kesk-Euroopale keskendumisel on kolm põhjust: (a) Kesk-Euroopat esitletakse sageli Lääne-Euroopa diskursiivse kõrvalharuna, mistõttu pole allikauuringud ega andmekogud tasakaalus; (b) Kesk-Euroopa mittevastavus tavapärastele riiklikele paradigmadele; selle erinevate keskuste ja äärealade koosmõju pakub väärtuslikku teavet avaliku diskursuse detsentraliseerimise kohta; (c) see aitab kinnistada teadlikkust avaliku sfääri ajaloolisest mõõtmest.
Lisaks kahe uurimislünga täitmisele – avatud juurdepääsuga kompendiumi ning andmete ja tööriistade andmebaasi koostamisele – loob projekt Kesk-Euroopa ja ülemaailmse võrgustiku, kuhu kuuluvad eri sidusrühmad haridus-, teadus- ja kultuuripärandiasutustest. Projekt koondab erinevate riiklike ja erialaste taustaga eksperte ja edendab uut teaduslikku ja avalikku ajalooteadlikkust Kesk-Euroopa mitmekesisest, rahvusriikluse eelsest minevikust.
Projekti info COST projektide kodulehel. 1971. aastal asutatud COST (European Cooperation in Science and Technology) on Euroopa vanim valitsustevaheline koostööprogramm teaduse ja tehnika valdkonnas. COSTi tegevusi rahastatakse Euroopa Liidu raamprogrammi „Euroopa horisont“ eelarvest.